Co na problem łojotokowy? Kwas salicylowy!

Blisko spokrewniony z aspiryną wykazuje podobne do niej właściwości czyli działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Te i inne atrybuty kwasu salicylowego-bo o nim tu mowa- znalazły szerokie zastosowanie w kosmetyce zwłaszcza w pielęgnacji cer trądzikowych.   

Właściwości kwasu salicylowego

Kwas salicylowy występuje naturalnie w wielu roślinach np. w korze topoli, malinie czy kwiatach rumianku), ale w kosmetyce jako łatwy i tani w ekstrakcji zastosowanie ma kwas pozyskiwany z kory wierzby.

Charakteryzuje się tym, że ma zdolność przenikania przez warstwę sebum, co w konsekwencji prowadzi do oczyszczenia porów, usunięcia i zapobiegania powstawania zaskórników (działanie komedoliczne) i pobudzenia procesów odnowy skóry.

Kwas ten delikatnie złuszczając warstwę rogową naskórka przyczynia się do leczenia blizn przerostowych, zmniejsza blizny potrądzikowe, a nawet zapobiega wrastaniu włosków po depilacji i goleniu.

Kwas salicylowy redukuje nawarstwianie się obumarłych komórek naskórkowych w okolicach mieszków włosowych, co ogranicza ich zatykanie się. Ta jego właściwość, zwana keratynizacją jest kolejną wspomagającą leczenie w przypadku trądziku.

Zastosowanie kwasu salicylowego na skórze zwiększa penetrację innych aktywnych składników w głąb skóry, co jest szczególnie istotne w przypadku zabiegów kosmetycznych.

Co ważne, zabiegi na twarz z wykorzystaniem kwasu salicylowego mogą być stosowane przez cały rok, gdyż nie wykazuje on właściwości fotouczulających.

Peeling z kwasem salicylowym

W stężeniach wyższych tj. 10-20% kwas salicylowy wykorzystywany jest w peelingach chemicznych stosowanych w gabinetach kosmetycznych. Konkretne stężenie przy wykonywanym zabiegu powinno być określane indywidualnie na podstawie typu skóry. Należy mieć na uwadze, że zastosowanie zbyt mocno skoncentrowanego kwasu może wywołać podrażnienia, a nawet poparzenia skóry.

Skórę do zabiegu należy przygotować stosując wieloetapowy demakijaż. Przed zabiegiem nie powinno się przeprowadzać innych zabiegów złuszczających na bazie kwasów, nie rekomenduje się także opalania i korzystania z solarium.

Peeling jest zabiegiem złuszczającym o dwukierunkowym działaniu: po pierwsze wspomaga leczenie trądziku, po drugie wygładza skórę. Można go wykonać także na obszarze pleców i dekoltu. Regularnie wykonywany po okiem specjalisty kosmetologa zabieg przynosi w krótkim czasie znakomite efekty :

  • redukuje trądzik
  • zmniejsza stany zapalne
  • przygotowuje skórę do aplikacji kremów
  • redukuje zaskórniki
  • spłyca blizny
  • rozjaśnia przebarwienia

 W celu uzyskania należytych efektów peeling, w którym substancją aktywną jest kwas salicylowy zaleca się stosować co ok. 4 tygodnie przez okres co najmniej 6 miesięcy.

Zastosowanie zabiegu na bazie kwasu salicylowego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które na co dzień borykają się z problemem niedoskonałości. Warto w przypadku trądziku czy też wszelkiego rodzaju łojotoków rozważyć taki sposób poprawienia kondycji cery.

Leave a Reply