Czym jest grunt w instalacji odgromowej? Jakie ma zastosowanie?
Prawidłowe działanie instalacji odgromowej budynku, która chroni przed skutkami uderzeń pioruna, jest uzależnione od gruntu. Czym dokładnie jest ten właśnie element? Jakie ma on zastosowanie?
Co to jest grunt w instalacji odgromowej?
W systemie ochrony odgromowej „grunt” to termin, który odnosi się do elementów przewodzących, na przykład są do szpilki, pręty lub płyty miedziane lub aluminiowe.
Elementy te są zakopane w ziemi w celu utworzenia ścieżki o niskim oporze dla energii elektrycznej pochodzącej z pioruna, aby bezpiecznie rozproszyć się ją w ziemi.
W systemie takim jak instalacja odgromowa grunt jest nieodzownym elementem, dlatego nie można go pominąć podczas jej realizacji.
Jakie zadanie ma grunt w instalacji odgromowej?
Jest to krytyczny element systemu i służy kilku ważnym celom:
Rozpraszanie energii elektrycznej
Kiedy piorun uderza w budynek wyposażony w system odgromowy, energia elektryczna powstająca w wyniku uderzenia pioruna jest odprowadzana przez piorunochrony i przewody do systemu uziemiającego. Celem uziemienia jest utworzenie wówczas ścieżki o najmniejszym oporze dla energii elektrycznej, umożliwiając jej przepływ do ziemi. Rozproszenie energii pomaga zapobiegać pożarom lub uszkodzeniom konstrukcji i instalacji.
Zapobieganie przeskakiwaniu pioruna
Prawidłowo wykonana instalacja odgromowa zapobiega też przeskakiwaniu pioruna. Jest to wyładowanie atmosferyczne, które może przeskoczyć z silnie naładowanego obszaru budynku do innej części budynku.
Większe bezpieczeństwo
Uziemienie odgrywa również kluczową rolę dla bezpieczeństwa budynku i jego mieszkańców. Pozwala na rozproszenie energii pioruna, zmniejsza ryzyko porażenia prądem, pożaru i innych poważnych konsekwencji.
Minimalizowanie uszkodzeń
Chociaż system ochrony odgromowej nie może zapobiec uderzeniu pioruna w budynek, może zminimalizować szkody spowodowane uderzeniem. Bezpiecznie przewodząc energię do ziemi, zapobiega wyrządzeniu przez piorun znacznych szkód w konstrukcji i instalacjach elektrycznych.
Czy systemy odgromowe są skuteczne?
Tak, prawidłowo wykonana instalacja odgromowa może skutecznie chronić przed skutkami uderzenia pioruna w budynek.
Należy jednak pamiętać, że skuteczność systemu uziemiającego zależy od takich czynników, jak głębokość zakopania i konstrukcja prętów lub płyt uziemiających czy lokalne warunki geologiczne, ponieważ uziom musi być umieszczony na odpowiednim poziome, aby działać efektywnie.
Właśnie dlatego wykonanie instalacji odgromowej warto zlecić firmie, która posiada w tym zakresie duże doświadczenie. Wtedy jej pracownicy zadbają o to, aby była wykonana poprawnie.