Domowy monitoring

Gdy chcemy zabezpieczyć swój dom przed włamaniem, najczęściej korzystamy z usług wyspecjalizowanych firm ochroniarskich. Jest to tylko jeden ze sposobów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować we własnym domu nowoczesny monitoring. Postęp technologiczny sprawił, że takie systemy są już szeroko dostępne na naszym rynku i nie są niczym wyjątkowym. Niewielkim nakładem kosztów możemy stworzyć skuteczny system monitorujący wnętrze i najbliższe otoczenie domu, a dostęp do podglądu z kamer będziemy mieli przez całą dobę z poziomu naszego smartfona.

Odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia kamer

Podstawową rzeczą podczas montowania własnego systemu monitoringu jest odpowiednie zaplanowanie rozmieszczenia kamer. Zasięgiem powinny one objąć wszystkie newralgiczne miejsca na posesji, które mogą wykorzystać potencjalni włamywacze, aby dostać się na nasz teren. Dobrze jest objąć cały płot wzdłuż oraz zadbać o to, aby tył posesji był w zasięgu kamer. Oprócz rozmieszczenia kamer na zewnątrz powinniśmy także zadbać o to, aby kamery znalazły się wewnątrz pomieszczeń, najlepiej skierowane na okna i drzwi, mogące posłużyć na dostanie się do środka.

Wybór technologii

Oprócz odpowiedniego rozmieszczenia kamer ważny jest także wybór odpowiedniej technologii. Nie warto już inwestować w przestarzałe rozwiązania. Kamery z niską rozdzielczością nie zapewnią odpowiedniej jakości obrazu. Może się nawet zdarzyć, że obraz z takich kamer nie będzie mógł być brany pod uwagę jako dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym. Obraz z kamer powinien być wyraźny, tak by można było zidentyfikować daną osobę lub np. tablice rejestracyjne pojazdu. Istotne jest także uwzględnienie w systemie monitoringu odpowiedniego dysku twardego, tak aby zapisane filmy przechowywać przez kilkanaście lub kilkadziesiąt dni. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniej ilości miejsca na zapis, filmy stanowiące dowód w sprawie mogą ulec nadpisaniu i bezpowrotnej utracie.

Monitoring pod kontrolą

Instalując system monitoringu, zwróćmy uwagę czy udostępnia on możliwość podglądu na żywo przy użyciu dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie umożliwiające nam podgląd, chociażby na ekranie smartfona. Jeśli zauważymy coś niepokojącego na własnej posesji, możemy wtedy szybko zareagować. Jest to także przydatne narzędzie choćby w kontroli rodzicielskiej. Większość nowoczesnych systemów monitoringu uwzględnia już możliwość instalacji specjalnej aplikacji w telefonie, dzięki czemu obraz z kamer zainstalowanych w naszym domu mamy cały czas pod kontrolą.

Leave a Reply