Jak obniżyć koszty transportu?

Jeśli codzienne dojazdy do pracy powodują poważne ubytki w domowym budżecie, być może czas znaleźć bardziej ekonomiczny sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce. Małe zmiany, takie jak dostosowanie pojazdu i obserwowanie prędkości, często mogą wystarczyć, aby pod koniec każdego tygodnia mieć więcej pieniędzy w kieszeni. Aby zaoszczędzić na poważniejszych zmianach, możesz nawet rozważyć przejście na tańszą formę transportu, taką jak rower lub autobus. Jeśli organizujesz transport towarów dla swojej firmy, spróbuj wdrożyć opłacalne środki, takie jak bardziej efektywny załadunek ładunku i wysyłka w dni poza szczytem. Od razu możesz nie zauważyć znaczącej różnicy, ale te oszczędności z pewnością się zsumują w mgnieniu oka.

Zdecyduj się na bardziej ekonomiczny pojazd

Zamień swój samochód ciężarowy, SUV lub sportowy samochód pokazowy na bardziej rozsądny model. Jedną z największych zalet samochodów kompaktowych jest to, że zazwyczaj mają one znacznie lepszy przebieg niż ponadgabarytowe pochłaniacze paliwa. To, co poświęcisz w komforcie jazdy, nadrobisz miesięcznymi wydatkami na paliwo.

Ograniczenie wyszukiwania do lekko używanych samochodów (mających mniej niż pięć lat) może pomóc Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy, niż kupno samochodu z salonu, zapewniając jednocześnie, że otrzymasz pojazd, który działa tak, jak powinien.

Typy pojazdów hybrydowych są zdecydowanie najtańsze do tankowania. Jednak ich wysokie ceny mogą w niektórych przypadkach zminimalizować zaletę wyjątkowej oszczędności paliwa.

Efektywniej planuj podróże

Przed wyruszeniem w drogę poświęć kilka dodatkowych minut, aby dowiedzieć się, jak dotrzeć do celu w jak najkrótszym czasie. W miarę możliwości unikaj stref budowlanych i obszarów, w których ruch jest zwykle zatłoczony w pierwszych godzinach dojazdu. Im dłużej jesteś za kierownicą, tym więcej paliwa spalisz i tym większe zużycie będzie zbierać samochód.
W zależności od miejsca zamieszkania usprawnienie nawigacji może oznaczać rezygnację z autostrady lub drogi międzystanowej i zapoznanie się z rzadko używanymi drogami bocznymi.

Korzystaj z GPS swojego smartfona za każdym razem, gdy jedziesz w nowe miejsce. Większość satelitarnych systemów GPS jest zaprogramowanych do automatycznego wyboru najbardziej bezpośredniego znanego kursu.

Oprzyj się pragnieniu nadmiernej szybkości

Podejmij świadomą próbę przestrzegania podanego ograniczenia prędkości na dowolnej drodze, którą podróżujesz. Szybsza jazda może wydawać się dobrym pomysłem, jeśli Twoim celem jest spędzanie mniej czasu na drodze, ale potrzeba dużo więcej paliwa niż podczas jazdy z odpowiedzialną prędkością. Zrelaksuj się, przemierzaj odległości i ciesz się jazdą.

Skorzystaj z transportu publicznego

Zostaw samochód w garażu i wskocz do autobusu lub metra. Metro porusza się z dużą prędkością, często po prostych trasach i zwykle koszt jest dużo niższy niż przy korzystaniu z samochodu. Podobnie jest z tramwajami i koleją aglomeracyjną. W związku z tym korzystanie z transportu publicznego może znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze, jeśli większość Twojej działalności ogranicza się do centrum miasta. Jeszcze większe oszczędności przyniesie kupowanie biletów miesięcznych bądź kwartalnych, zamiast korzystania z biletów jednorazowych. Warto dowiedzieć się czy nie przysługują Ci dodatkowe zniżki, na przykład dzięki Karcie Dużej Rodziny lub legitymacji emeryta lub rencisty.

Kup rower

Jazda na rowerze jest nieco droższa niż chodzenie, ale nadal nie jest tak kosztowna, jak utrzymanie pojazdu lub codzienna rezerwacja taksówki. Przejście z czterech kół na dwa jest szczególnie praktyczne, jeśli mieszkasz w dużym mieście, z utwardzonymi ścieżkami rowerowymi i wygodnym, rozsądnym układem ulic.

Chodź, kiedy tylko możesz

Twoje dwie nogi to najbardziej niezawodny sposób transportu, jaki masz. Rozważ pójście pieszo, ilekroć wybierzesz się w pobliże, na przykład do sklepu na rogu lub biblioteki. Może być wolniejszy w porównaniu do jazdy samochodem lub autobusem, ale nic Cię nie kosztuje, a dodatkowo ruch pomaga dbać o zdrowie.

Piesze wędrówki dają dużo większą swobodę poruszania się. Nie musisz obawiać się utknięcia w korku, szukania miejsca parkingowego, opłaty parkingowej czy niespodziewanie zamkniętej drogi. Ale oczywiście z reguły zajmuje o wiele więcej czasu, więc rozsądne jest zarezerwowanie odpowiedniej ilości czasu na dotarcie do celu.

Leave a Reply