Jak poradzić sobie ze zmianami skórnymi na ciele?

Na wszelkiego rodzaju zmiany skórne, które zauważamy na swoim ciele, reagujemy zazwyczaj z wielkim strachem i paniką. Nie jest to rozsądna reakcja, ale całkowicie zrozumiała. Po zauważeniu różnego rodzaju plamek warto jest się jednak uspokoić i na chłodno przemyśleć, co należy zrobić i jak sobie z takim problemem poradzić.

Jak poradzić sobie ze zmianami skórnymi na ciele?

Podstawową kwestią jest przyjęcie do wiadomości faktu, że plamy na skórze są zazwyczaj jedynie objawem choroby, a nie chorobą samą w sobie. Oznacza to, że jeśli wyczarujemy skądś jakiegoś rodzaju maść albo, co gorsza, leki – na przykład od kogoś z rodziny, kto wcześniej otrzymał na nie receptę – to nawet jeśli wyleczymy te plamki, nie zlikwidujemy w ten sposób przyczyny choroby. Zmiany skórne mogą być niegroźne, ale mogą stanowić również objaw schorzeń związanych z wątrobą. Rozwiązanie problemu jest jedno – należy sprawnie umówić się na wizytę do dermatologa i zasięgnąć jego opinii. Lekarz zbada naturę tych plamek i powie, co należy zrobić dalej i jakie leki zastosować.

Bywa oczywiście czasami tak, że w danym tygodniu zupełnie nie mamy czas na umówienie i pójście na wizytę do dermatologa i jest to całkowicie zrozumiałe – jeśli plamki nie swędzą ani nie bolą, tydzień lub dwa nie powinien stanowić zbyt wielkiego ryzyka. Nie mamy czasu na pójście do lekarza, ale jednocześnie niezupełnie chcielibyśmy, żeby plamy na skórze były widoczne dla osób postronnych lub znajomych, ponieważ budzi to co najmniej ambiwalentne skojarzenia i zdaje się być po prostu nieestetyczne. Taka logika jest absolutnie uzasadniona i trudno jest się jej dziwić. Jeśli więc mowa o usunięciu tych plamek, na myśl od razu przychodzi koncepcja zakupienia sobie jakiejś maści, która pomogłaby w tymczasowym usunięciu defektów z widoku. Dokonanie wyboru na pierwszy rzut oka graniczy jednak z niemożliwością – oczywistym jest, że najbardziej skuteczne specyfiki są dostępne tylko na receptę i należy je stosować zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od lekarza. Na pewno nie należy szukać takiej maści u znajomych lub rodziny – leki na receptę są na receptę właśnie dlatego, by nas przed takimi zachowaniami powstrzymać, ponieważ możemy w ten sposób napytać sobie biedy. Rozwiązanie problemu jest bardzo proste – wśród specyfików dostępnych bez recepty jak najbardziej dostępne są maści, które mogą nam doraźnie pomóc.

Jeśli mamy na skórze czerwone, nieswędzące plamki, najrozsądniej będzie sięgnąć po maść przeciwgrzybiczą. Grzybica ma wydźwięk co najmniej pejoratywny, ale wcale nie musi oznaczać wielkiej choroby skóry, lecz także objawiać się w tego typu plamkach. Jeśli nam się poszczęści, plamy na skórze albo znikną po tygodniu regularnego smarowania, albo przynajmniej mocno przygasną. Należy jednak zaznaczyć, że zaleczenie objawów nie eliminuje przyczyny powstania tych plamek – jeśli uznamy, że problemu nie ma, bo zniknął nam z oczu, to nie jest to najrozsądniejszy tok rozumowania, bo przyczyna powstania zmian skórnych nadal w nas istnieje i na nowo zacznie nas niepokoić, jeśli nie skonsultujemy się z lekarzem.

Leave a Reply