Jak założyć stronę internetową?

Ciężko dziś wyobrazić sobie prowadzenie przedsiębiorstwa bez posiadania strony internetowej. Stanowi ona świetne miejsce do reklamowania swoich usług w sieci, a także ma niebagatelny wpływ na budowanie wizerunku firmy. Nie tylko przedsiębiorcy korzystają z możliwości, jakie daje posiadanie własnej strony internetowej. Zakładają je np. blogerzy lub różnego rodzaju hobbyści czy pasjonaci pragnący podzielić się ze światem swoją wiedzą i przemyśleniami. Założenie prostej strony internetowej nie jest dziś niczym trudnym i może sobie z tym poradzić większość użytkowników komputerów.

Strony internetowe dostępne dla wszystkich

Dawniej założenie własnej strony internetowej było zarezerwowane dla osób obytych z językiem HTML i CSS, dzięki którym możliwe było napisanie od podstaw kodu strony. Dziś można korzystać z darmowych, wizualnych kreatorów stron. Za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie stworzyć atrakcyjną wizualnie stronę – wizytówkę. Możemy również pokusić się o nieco trudniejsze rozwiązanie i stworzyć stronę w oparciu o jeden z popularnych silników, tzw. CMS. Najpowszechniejszym z nich jest WordPress. Szacuje się, że mniej więcej połowa wszystkich witryn internetowych na świecie zbudowana jest właśnie na podstawie tego systemu.

Gotowy kreator czy strona na własnym serwerze?

Idąc po linii najmniejszego oporu, powinniśmy skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci kreatorów stron www, które oferują kompleksową usługę wraz z adresem internetowym oraz miejscem na serwerze. Takie rozwiązanie nie jest oczywiście wolne od wad. Jest przeznaczone raczej dla początkujących użytkowników, którzy nie planują w przyszłości rozbudowy swojej witryny ani szerszych działań marketingowych.

W przeciwnym wypadku warto zainwestować we własne konto hostingowe oraz w domenę *.pl. Koszty nie są wielkie, a dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli pełną kontrolę nad naszą stroną internetową. Wielu hostingodawców oferuje także możliwość automatycznej instalacji systemu WordPress, co znacznie ułatwia stworzenie strony www.

Strona oparta o CMS WordPress

Sam system WordPress jest dosyć intuicyjny w obsłudze i wyposażony jest w przyjazny panel administracyjny. W internecie znajdziemy mnóstwo poradników, dzięki którym bez problemu uruchomimy naszą pierwszą stronę www. Zaletą WordPressa jest fakt, że dostępnych do pobrania za darmo jest mnóstwo gotowych motywów graficznych, a także wtyczek rozszerzających możliwości i funkcjonalność witryny. Korzystając z WordPressa, możemy bez problemu stworzyć tradycyjną stronę wizytówkę, sklep internetowy, blog czy serwis ogłoszeniowy, a nawet wszystkie te rodzaje witryn połączyć w jedną rozbudowaną stronę.

Leave a Reply