Mop parowy czy tradycyjny? Wybieramy najlepsze narzędzie dla czystej podłogi
Kiedyś wszystko było jasne – do miski z wodą wlewało się płyn uniwersalny i z pomocą dowolnej szmatki polerowało się podłogi. Dziś wybór wygodnych urządzeń do dbania o czystość „powierzchni płaskich” jest ogromny, często więc zastanawiamy się, czy iść z duchem czasu i spróbować akcesoriów elektrycznych, czy też pozostać przy bardziej manualnych metodach.
Mop parowy czy tradycyjny?
Nasza decyzja to zwykle wybór między mopem tradycyjnym a tym parowym. Jakie – poza ceną – są wady i zalety obu urządzeń i czy warto zainwestować w myjkę parową?
Zacznijmy od rodzaju podłogi. Jeśli w naszym domu rządzi gres, ceramika czy jakiekolwiek szkliwione powierzchnie – wówczas mamy pewność, iż wilgoć nie wpłynie negatywnie na powierzchnię. A skoro tak – spróbujmy skorzystać z mopa parowego. Przez to, iż serwuje on na nasze podłogi strumień gorącej pary, wilgoć szybko odparowuje, dzięki czemu unikamy zacieków i smug, które są zmorą wszystkich czyszczących podłogi szmatką czy mopem.
Gorąca para woda to jeszcze jedna, być może najważniejsza zaleta mopów parowych. Wysoka temperatura zabija bakterie, grzyby i roztocza, które mogą pojawiać się na naszych podłogach. Czyścimy więc płytki, czyścimy fugi – a przy tym dbamy nie tylko o dobry wygląd, ale i higienę. Tego nie zapewni nam tradycyjny mop i wiadro z wodą.
Kiedy unikać mopów parowych? Przede wszystkim na panelach i podłogach drewnianych. O ile ich płaskie części nie powinny być problemem, o tyle zagłębienia pomiędzy deskami czy fugi w panelach, to idealne miejsca dla wchłonięcia wody, a tym samym, dla powstania fałd i wybrzuszeń na „spuchniętych” elementach. Wszelkie drewniane i drewnopodobne powierzchnie czyścimy wyłącznie przy zastosowaniu zasady minimum wody i wilgoci.
Do ważnych, a niekiedy pomijanych zalet mopów parowych należy zaliczyć możliwość odświeżania (by nie powiedzieć, odkażania) innych przedmiotów, jak fotele czy tapczany. Praktycznie wszystko, co pokryte jest tekstylnym materiałem, można odświeżyć strumieniem pary wodnej mopa parowego – także dywany. Zresztą, urządzenia te w większości fabrycznie wyposażone są w odpowiednie przystawki.
Wady mopów parowych? Te dotyczyć mogą trwałych zabrudzeń. Część z nic wymaga fizycznej, siłowej interwencji, z którą nie poradzi sobie strumień pary. Wówczas lepsza będzie możliwość silniejszego dociśnięcia klasycznym mopem czy wręcz szorowania szczotką.
Ceny mopów parowych nie powinny nas negatywnie zaskoczyć. Najprostsze urządzenia znajdziemy już za niewiele ponad 100 złotych, zaś górny pułap cenowy to kwoty rzędu maksymalnie 400 złotych. To naprawdę niewielki koszt za wygodę, jaką daje ten produkt.