Porównywarka kredytów gotówkowych
Polacy zadłużają się na potęgę. Portfel kredytów gotówkowych rośnie z roku na rok. Widząc taki popyt na rynku, banki nie próżnują i cały czas oferują swoim klientom atrakcyjne promocje. Jak nie pogubić się w gąszczu ofert i jak znaleźć tą najkorzystniejszą dla siebie? Pomocne mogą się okazać różnego rodzaju rankingi i porównywarki kredytów gotówkowych, dzięki którym zawsze będziemy mieli pewność, że korzystamy z najlepszej i najbardziej dopasowanej do naszych wymagań aktualnej oferty na rynku. Jednak aby wiedzieć, która oferta jest aktualnie najlepsza, musimy mieć świadomość co składa się na koszt kredytu i według jakiej wartości najlepiej je porównywać między sobą.
Ile kosztuje kredyt gotówkowy?
Koszt kredytu gotówkowego w ujęciu rocznym wyrażony jest w wartości RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania). Jest to suma wszystkich kosztów obejmująca prowizję za udzielenie kredytu, wszelkie opłaty dodatkowe oraz oprocentowanie kredytu. Do RRSO zaliczamy także ubezpieczenie kredytu, które nie jest obowiązkowe, ale w niektórych przypadkach jest niezbędne, aby kredyt w ogóle otrzymać. RRSO w przypadku promocyjnych ofert na kredyty gotówkowe raczej nie powinno przekraczać 10%. Zazwyczaj jest to 7-8% w skali roku. Oczywiście, znajdziemy także oferty na 20%, a nawet więcej. Warto również wspomnieć, że RRSO w przypadku pożyczek pozabankowych, czyli tzw. chwilówek, może wynieść nawet kilkaset lub kilka tysięcy procent. O różnicy w kosztach pomiędzy kredytem a pożyczką możemy się dowiedzieć dopiero porównując RRSO, dlatego właśnie jest to tak ważny wskaźnik.
Porównanie kredytów gotówkowych
Ręczne porównywanie wartości RRSO ze wszystkich dostępnych ofert byłoby dość uciążliwe i łatwo moglibyśmy się w tym pogubić. Dlatego powstały wygodne porównywarki kredytowe, które agregują w jednym miejscu wszystkie aktualne oferty banków dotyczące kredytów gotówkowych. Możemy je jednym kliknięciem posegregować według wartości RRSO i w kilka sekund wybrać najtańszą ofertę, dostosowaną do naszych potrzeb. Porównywarki oferują także możliwość posegregowania ofert według wysokości raty lub całościowej kwoty, jaką będziemy musieli wpłacić do banku przez cały okres kredytowania. Dzięki temu możemy niemal na żywo sprawdzać, jak zmieniają się parametry kredytu, jeśli będziemy elastycznie zmieniać kwotę oraz czas spłaty. Łatwo się wtedy przekonać, że kredyty udzielane na dłuższy okres są mało opłacalne.