Prywatna opieka medyczna dla pracowników – wyzwanie dla firm?

Wiele polskich firm po prostu nie wie, ile może otrzymać od dostawcy usług medycznych. To właśnie z tego wynika większość problemów, a dla 9 na 10 pracowników, ta forma pozapłacowego motywowania jest najważniejsza.

– Bardzo często, zakupem i zarządzaniem usługami medycznych dla pracowników zajmują się działy HR. Działy te, biorą pod uwagę czynniki ważne z punktu widzenia samego zatrudnionego, mogą nie wykorzystywać w pełni oferowanego potencjału zakupowego takich usług – stwierdza Mariusz Krzysztoń, Manager w OptiBuy, od lat zajmujący się poprawą struktury wydatków w organizacjach.

Prywatna opieka medyczna dla pracowników

Przy wyborze dostawców usług medycznych, bardzo często pod uwagę brani są jedynie wyspecjalizowani operatorzy medyczni. Mało kto pamięta o firmach ubezpieczeniowych, które oferują ciekawe rozwiązania.

Dla pracodawcy, ważny jest przede wszystkim koszt rozwiązania oferowanego pracownikom. Ceny pakietów medycznych są bardzo zróżnicowane w zależności, przede wszystkim, od zakresu usług wchodzących w danych pakiet oraz kupowanego wolumenu (zarówno całkowitego, jaki w podziale na poszczególne typy pakietów).

To, co jednak interesuje pracownika i wpływa na jego zadowolenie to dostępność usług medycznych zawartych w pakietach. Na to też między innymi powinny zwrócić uwagę osoby zajmujące się zakupem takich usług. Ta różnorodność, to jedynie dwa, z wielu elementów, które można wykorzystać jako dźwignię zakupową.

Jaki jest koszt pakietów medycznych?

– Wartość przy zakupie usług medycznych można budować nie tylko przez negocjację lepszej ceny. Produkt ten ma wiele innych składowych, na które warto zwrócić uwagę – radzi Mariusz Krzysztoń z OptiBuy – Kolejnym z nich może być odpowiednio skonstruowana umowa. Dlatego warto zaufać ekspertom, czy posiłkować się raportami branżowymi, zawierającymi nie tylko dane rynkowe, ale przede wszystkim – wskazówki i sugestie gotowe do wdrożenia w procesach zakupu usług medycznych.

Ekspert zaleca, by w procesie poszukiwania dostawcy usług prywatnej opieki medycznej zadbać o porównywalność ofert. Zapytanie powinno być tak przygotowane, by każdy dostawca mógł zaproponować podobną usługę. Z drugiej strony, radzi by dokładnie informować pracowników objętych pakietem o przysługujących im świadczeniach i czasie jaki dostawca ma na ich wykonanie.

Leave a Reply