Altana ogrodowa z drewna. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dużo osób decyduje się na to, aby kupić do ogrodu altanę. To podstawowe wyposażenie, dzięki któremu zwiększymy funkcjonalność ogrodu, będziemy mieli również możliwość tego, aby przyjemnie, w odpowiednich warunkach spędzać czas, przyjmować gości, spożywać posiłki, urządzać grilla. Wybór altany ogrodowej jest trudny, musimy brać pod uwagę wiele czynników, w tym rodzaj drewna, rodzaj impregnacji, pokrycia dachowego. Na co w szczególności musimy zwracać uwagę?

Nowoczesna, klasyczna, kwadratowa, prostokątna lub heksagonalna – altana ogrodowa na pewno zalicza się do podstawowego wyposażenia każdego ogrodu i jest jego najbardziej charakterystycznym elementem.

Dlatego wybór odpowiedniej altany, która spełni nasze oczekiwania oraz stanie się ozdobą ogrodu, jest ważnym zadaniem. Na rynku jest bardzo dużo firm, które specjalizują się projektowaniu altan oraz ich wykonywaniu. Warto szukać więc specjalisty, który działa lokalnie i jak najbardziej będzie miał możliwość, aby spełnić nasze oczekiwania.

Forma altany, jej wielkość i dopasowanie do potrzeb

To najważniejsze kryterium. Dzięki temu, że umiejętnie dopasujemy wielkość i kształt altany do tego, jakim terenem dysponujemy, przestrzeń będzie funkcjonalna. Altana nie musi być kwadratowa, klasyczna, może również obejmować chociażby zadaszenie basenu ogrodowego, grilla, jacuzzi.

Altana musi mieć taki kształt i taką wielkość, aby nie utrudniać komunikacji na działce. Musimy również pamiętać o tym, aby mieć miejsce do tego, by użytkować pozostałe wyposażenie ogrodu.

Jakość drewna

Drewno, które jest wykorzystane na altanę, musi być dobrej jakości. Najczęściej jest to drewno sosnowe. Warto brać pod uwagę takie aspekty, jak:

– odpowiedni przekrój drewna i desek,
– wilgotność,
– brak pęknięć, zarysowań, widocznych uszkodzeń mechanicznych,
– brak korozji biologicznej, pleśni, grzybów, widocznych śladów ataku szkodników.

Orynnowanie oraz pokrycie dachu

Altana ogrodowa również powinna mieć odpowiednie wykończenie jeżeli chodzi o dach oraz orynnowanie. Dzięki temu woda opadowa będzie skutecznie odprowadzana poza altaną, nie na teren, gdzie mamy trawnik.

Do kompleksowego pokrycia dachu można wykorzystać chociażby gont bitumiczny, który jest bardzo estetyczny, jak również łatwy w układaniu. W połączeniu z rynnami plastikowymi stworzy spójną całość, która się będzie wszystkim podobać.

Leave a Reply