Jak sprawić, by twój dom wyglądał elegancko?

Elegancja jest subiektywna, podobnie jak piękno. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady elegancji, które każdy z nas może rozpoznać i odróżnić, by ocenić, w jaki sposób jeden dom jest bardziej elegancki od drugiego. Piękna przestrzeń, w której przebywasz, jest odbiciem i rozszerzeniem ciebie – tego, kim jesteś i co kochasz.

Wybierz motyw kolorystyczny

Wybór palety kolorów może być następujący: 2-3 kolory główne i 3-4 kolory uzupełniające. Na przykład możesz wybrać jako główne kolory kremowy, brązowy i zielony. Komplementarne kolory mogą być o kilka odcieni jaśniejsze lub ciemniejsze od „kremowych, brązowych i zielonych”, takich jak szampan, kość słoniowa, beż i pastelowa zieleń. Unikaj ostrych kolorów lub kolorów silnie kontrastujących z innymi kolorami, chyba że dążysz do uzyskania kontrastu celowo, chcąc podkreślić określoną cechę.

Trzymaj bałagan poza zasięgiem wzroku

Nieład obejmuje pocztę, katalogi zakupowe i wszystko inne, co nie jest przyjemne wizualnie ani nie m[posiada jakiegoś natychmiastowego celu. Ustal zasady dotyczące tego, że na stole lub na ladzie powinno znajdować się tylko pięć przedmiotów. Nie pozwól, aby cokolwiek zaburzyło twój ład, nic nie może zwisać ze stołu, nie mogą na nim leżeć nieuporządkowane drobiazgi.

W przypadku rzeczy, których regularnie używasz, w granicach możliwości staraj się trzymać je poza zasięgiem wzroku. Spróbuj pogrupować rzeczy. Na przykład trzymaj piloty w pięknym koszu, aby na stoliku do kawy był widoczny tylko jeden przedmiot. Przechowuj czasopisma w nieprzezroczystym uchwycie, aby mieć do nich łatwy dostęp na kanapie, ale ilość czasopism będzie widać tylko od góry. Na stole do makijażu pozostaw tylko ulubione perfumy, a pozostałe kosmetyki przechowuj w specjalnym koszyku. Twoim celem jest łatwy dostęp do tych wszystkich przedmiotów przy jednoczesnym zachowaniu jednolitości, prostoty i uporządkowania. Wybierz szafki, pojemniki lub kosze, które pozwolą na nierzucające się w oczy przechowywanie przedmiotów. Jeśli wybierzesz szklane szafki, musisz liczyć się z koniecznością utrzymywania ich w nieskazitelnym porządku. Bałagan zakłóca jedynie przepływ przestrzeni.

Wybierz piękne, znaczące rzeczy i użyj ich, aby dać domowi duszę

Piękny, elegancki dom to taki, który pokazuje, że domownicy wszystko odpowiednio przemyśleli, podkreśla on także atmosferę miłości. Trzymaj się z dala od zen, lub zbyt minimalistycznego rodzaju dekoracji. Należą one do biur korporacyjnych, w których panuje bardzo ostre, poczucie aktywności, w przeciwieństwie do zrelaksowanego, przytulnego i ciepłego otoczenia, które powinno być odczuwane w domu. Kluczem jest rygorystyczny wybór. W zależności od miejsca, którym dysponujesz, wybierz kilka ulubionych rzeczy, które przywodzą Ci na myśl wspaniałe wspomnienia lub mogą być pięknym początkiem rozmowy – rzeczy, którymi z przyjemnością podzielisz się z innymi. Być może możesz wystawić w ogrodzie piękny wazon ze świeżo zebranych kwiatów, który stanie się centralnym elementem stołu jadalnego, może posiadasz jakieś unikalne skarby zebrane podczas podróży lub dzieła sztuki, które zrobiłeś ty lub przyjaciel.

Utrzymuj wszystko w czystości

Opracuj system sprzątania i odwołuj się do niego, aż stanie się automatyczny. Napisz codzienne, tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne zadania. Zwracaj uwagę na śmieci – nigdy nie wyrzucaj ich, dopóki kosz się nie przepełni. Jeśli dużo gotujesz, upewnij się, że zapachy się nie utrzymają i nie przedostają się do innych pomieszczeń, korzystając z odświeżaczy powietrza lub wietrząc mieszkanie, utrzymasz przyjemny zapach w domu.

Unikaj plam i usuwaj te, które powstają. Jeśli będziesz chronić swoje wnętrza przed nieładem, będziesz naprawdę zaskoczony, o ile łatwiejsze stały się prace domowe i konserwacja.

Stawiaj na prostotę i nie daj się jej pozbawić

Trzymaj się kilku wybranych stylów i unikaj wszystkiego, co wygląda na zbyt nachalne, skomplikowane lub może wydawać się niegrzeczne. Unikaj plakatów gwiazd. Używaj plakatów tylko wtedy, gdy są eleganckie i można je elegancko oprawić). Używaj żartów i nowości oszczędnie, jeśli w ogóle. Obejmuje to takie rzeczy, jak kalendarze z żartami i nowatorskie urządzenia (telefony, czajniki). Unikaj przedmiotów opatrzonych reklamami lub markami.

Upewnij się, że Twój dom jest zawsze przewiewny i dobrze oświetlony, w ciągu dnia najlepiej przy naturalnym świetle, a wieczorem bijący miękkim ciepłym blaskiem.

Oświetlenie w domu może zarówno stworzyć, jak popsuć wrażenie elegancji. W obszarach do czytania upewnij się, że jest wystarczająco dużo światła. Wybierz lampy, które mają sens, pasują do Twojego stylu i nie są zbyt sztuczne. W razie wątpliwości wybierz proste wzory.

Zwróć uwagę na przewody i upewnij się, że są one ukryte tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ciągnące się po podłodze przewody i kable są nie tylko nieeleganckie, ale i niebezpieczne. Próbuj łączyć kable w jedną wiązkę i poprowadź je pod meblami. Wybierz przedmioty i dodatki, które pozwalają ukryć przewody, a na miarę możliwości korzystaj z urządzeń działających bezprzewodowo.

Leave a Reply