Anemostaty wywiewne — jaka jest ich zasada działania?
Odpowiednia cyrkulacja w domu jest bardzo istotna. Dzięki niej powietrze w pomieszczeniach ma właściwą wilgotność i znacznie łatwiej jest utrzymać właściwą temperaturę. Systemy wentylacji pozwalają na precyzyjne pozbywanie się zanieczyszczonej masy powietrza i jednocześnie na dostarczanie powietrza świeżego. Jak zrobić to skutecznie?
Jak działa dobrze zaprojektowany system wentylacji?
Kanał wentylacyjny powinien być umieszczony w każdym pomieszczeniu w budynku, a szczególnie ważne, by znajdował się w łazience, kuchni i oczywiście tam, gdzie znajduje się kominek. Według prawidłowych zasad budownictwa takie coś, jak anemostaty wywiewne muszą, czy raczej powinny się znaleźć w każdym z pomieszczeń ze względu na możliwość skutecznego prowadzenia właściwej cyrkulacji powietrza.
Anemostat może być wywiewny, nawiewny, lub też wywiewno-nawiewny. Ma prostą konstrukcję, jednak powinien być wykonany z trwałego, wytrzymałego materiału. To, czy służy do zabierania, czy dostarczania powietrza o odpowiednich parametrach zależy w dużej mierze od jego wyregulowania. Zwykle jeden anemostat to jeden kanał wentylacyjny, ale nie musi to być regułą.
Czy warto zainwestować w rekuperację?
Odzysk ciepła wynikający z dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji wraz z rekuperacją pozwala na znaczne, domowe lub firmowe oszczędności. Dobrze wykonana rekuperacja powietrza w Katowicach to naprawdę rozsądny pomysł. Szczególnie w dzisiejszych czasach. Zdecydowanie warto jednak mieć na uwadze, jak ważne jest profesjonalne podejście do tematu.
Istotne jest też, kiedy zaplanujemy stworzenie rekuperacji. Oczywiście najlepszym momentem będzie czas remontu lub wręcz stawiania budynku. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że najlepszym etapem będzie projektowanie budynku, który ma być dopiero stawiany. Na szczęście wzrasta świadomość dotycząca możliwości odzyskiwania ciepła w taki sposób, tak więc coraz więcej osób decyduje się na taki system w możliwie najwygodniejszym momencie swojego życia.