Co warto wiedzieć o łuszczycy na głowie?

Łuszczyca jest jedną z nieprzyjemnych chorób skóry. Ma charakter przewlekły i często ma skłonność do nawrotów. Niestety wciąż nie znaleziono sposobu na to, aby ją całkowicie wyleczyć. Może występować tak naprawdę w każdym miejscu na ciele – co do tego nie ma żadnych wyjątków. W związku z tym faktem, może występować również na skórze głowy. Łuszczyca skóry głowy w swojej początkowej fazie jest trudna do wykrycia – na głowie rosną bowiem włosy, które zasłaniają wszystko to, co dzieje się na skórze głowy. Jeżeli jednak już zauważymy, że na naszej głowie pojawiły się zmiany łuszczycowe, należy odpowiednio zareagować. W tym artykule skupimy się nieco bardziej szczegółowo właśnie na temacie łuszczycy na głowie.

Łuszczyca skóry głowy – co może ją wywołać?

Łuszczyca skóry głowy w wielu przypadkach ujawnia się przez stosowanie niektórych leków. Sprawiają one, że na naszej skórze pojawiają się typowe zmiany łuszczycowe. Jakie to leki?

  • leki beta-blokujące – przyjmują je osoby z nadciśnieniem,
  • sól litu – w przypadku osób z zaburzeniami depresyjnymi,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – obniżenie poziomu steroidów może przyczynić się do pojawienia się zmian skórnych związanych z łuszczycą,
  • leki związane z hormonami – na przykład tabletki antykoncepcyjne lub inne, które mają związek z ingerencją w hormony,
  • leki przeciwzapalne – działają skutecznie, jeżeli chodzi o stany zapalne, na przykład związane z grypą, jednak mogą sprawić, że nasza łuszczyca ujawni się przez ich stosowanie.

Poznaj też: Szampon na łuszczycę skóry głowy – PSORISEL

Objawy łuszczycy na głowie

  • możliwe swędzenie skóry głowy – zdarza się, że ono nie występuje, a wtedy wykrycie choroby może być trudniejsze,
  • wystające czerwone plamy w okolicach włosów – na przykład zachodzące na czoło, policzki czy też szyję,
  • widoczny złuszczający się nadmiernie naskórek – można to zauważyć podczas czesania: na szczotce lub grzebieniu mogą zostawać fragmenty złuszczonej skóry,
  • osłabienie włosów lub nawet ich wypadanie – przyczyniają się do tego tarczki, które nie pozwalają na utrzymanie się włosa w skórze głowy,
  • pojawienie się zmian łuszczycowych także na innych częściach ciała – jeżeli pojawi się już łuszczyca na głowie, bardzo możliwe, że zmiany skórne zauważymy też na innych partiach ciała.

Leczenie

Jedną z takich metod jest wcieranie w skórę głowy oliwki z kwasem salicylowym, która pozwoli pozbyć się łusek. Można stosować także specjalne szampony, które będą zawierały składniki niedrażniące, a ułatwiające radzenie sobie z chorobą. Łuszczyca we włosach może być też traktowana fototerapią – jest to dosyć skuteczny rodzaj terapii. Aby zauważyć efekty, należy odbyć kilka lub kilkanaście serii takiego zabiegu. Można oczywiście zażywać również leki, które pomogą nam w walce z tym rodzajem łuszczycy.

W jaki sposób dbać o skórę głowy?

Z pewnością należy unikać preparatów, które będą drażniły skórę głowy, aby nie dopuścić do pogorszenia jej stanu. Łuszczyca skóry głowy wymaga tego, aby skóra głowy była traktowana szczególnie delikatnie i z uwagą. Nie wolno drapać takiej skóry, nawet jeśli odczuwamy swędzenie.

Domowe sposoby na łuszczycę na głowie

  • Stosowanie soku z aloesu – nawilża on odpowiednio skórę głowy, dzięki czemu bardziej możliwe będzie pozbycie się łusek. Ponadto aloes działa kojąco i regenerująco, więc pomoże w gojeniu się zmian skórnych i podrażnień.
  • Ocet winny – należy zamoczyć w nim gazę, po czym bardzo delikatnie przykładać ją w zmienionych chorobowo miejscach.
  • Mycie głowy wywarem z liści brzozy – dobrze zadbają o skórę głowy, nawilżą ją i łagodzą objawy łuszczycy.

Podsumowanie

Mimo, że skóra głowy jest miejscem, które jest zasłonięte przez włosy, nie przeszkodzi to w walce z łuszczycą. Jeżeli tylko dobrze rozpoznamy objawy, będziemy mogli odpowiednio wcześnie zareagować i właściwie złagodzić objawy choroby.

Leave a Reply