Czym kierować się przy wyborze laptopa?

Twój dotychczasowy laptop powinien już trafić do lamusa? Pora zastanowić się nad zakupem nowego sprzętu. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo ciekawych modelu komputerów przenośnych. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie kupno nowego sprzętu. Jeśli dysponujesz ściśle odkreśloną kwotą na zakup laptopa, to czasami warto zastanowić się nad sprzętem używanym, najlepiej poleasingowym. Czym kierować się przy wyborze laptopa?

Czym kierować się przy wyborze laptopa?

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego laptopa? Przede wszystkim musimy dokładnie określić do czego będzie on nam służyć. Albowiem zupełni inne wymagania będziemy mieli wobec komputera do pracy, a inne wobec komputera gamingowego. Jeśli laptopa będziemy używać do pracy i ewentualnie do rozrywki, to nie musi on dysponować jakąś mocną kartą graficzną, czy też procesorem. Zatem jakie kryteria powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze laptopa, który będzie nam służył do pracy?

Kiedy laptop ma nam służyć do pracy, to najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na parametry ekranu. Weźmy pod uwagę jego przekątną, rozdzielczość, a także rodzaj powłoki z jakiej jest wykonany. Wydaje się, że najrozsądniejszym wyborem są laptopy z 15 calowym ekranem. Taki ekran pozwala na komfortową pracę, natomiast jego wielkość sprawia, że laptop jest całkiem wygodny w częstym przenoszeniu. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to naturalnie najlepszym rozwiązaniem są jak najwyższe parametry. W przypadku powłoki warto zdecydować się na ekran matowy, od którego nie odbija się światło.

Jaki dysk?

Bardzo ważną częścią każdego komputera jest dysk. Rozwój technologiczny na tej płaszczyźnie znacznie przyspieszył ostatnimi czasy. Obecnie zdecydowanie najlepszym wyborem jest dysk SSD, który zdetronizował bardzo popularne do tej pory dyski HDD. Dysk SSD pozwala na znacznie szybszy zarówno odczyt danych, jak i ich zapis. To znacznie poprawia komfort pracy. Gorzej, jeśli chcemy przechowywać znaczne ilości danych. Dyski SSD nie są zbyt pojemne i warto wówczas zaopatrzyć się w jakąś dodatkową pamięć wewnętrzną.

Laptop nowy czy używany?

Warto również zastanowić się czy kupić laptop nowy czy też używany. Wydaje się, że dysponując kwotą około 1000 – 1500 zł zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup modelu używanego. Albowiem w tej cenie nie kupimy nowego komputera, który miałby w miarę dobre parametry. Raczej będzie to model, na którym nie da się komfortowo pracować. Natomiast całkiem realne jest znalezienie laptopa poleasingowego w tej cenie, który nie dość, że będzie dysponował ciekawymi parametrami, to będzie jeszcze w idealnym stanie.

Leave a Reply