
Dziś depresja rządzi wśród ludzi młodych i starszych

Depresja jest uznawana za chorobę cywilizacyjną. Co to znaczy choroba cywilizacyjna? Choroby cywilizacyjne to są te choroby, które związane są ze stylem życia. To choroby społeczne sięgające w dwudziestym pierwszym wieku wielkości epidemii. Jedną z takich chorób cywilizacyjnych jest depresja. Jest niezakaźna, lecz rozprzestrzenia się błyskawicznie i atakuje ludzi w każdym wieku. Jest to choroba odpowiadająca za ponad 80 procent przedwczesnych zgonów.
Czynniki sprzyjające rozwojowi depresji
– Depresji sprzyja wszechobecny stres i szybkie tempo życia. Notoryczny brak czasu na odpoczynek i relaks. Nieustanna gonitwa za dobrobytem materialnym kosztem swojego zdrowia i kosztem bliższego kontaktu z rodziną. Na czym cierpi nie tylko pracujące pokolenie, lecz również najmłodsze pokolenie pozbawione opieki rodzicielskiej. Co potem przyczynia się do powstania depresji u dzieci i młodzieży. Jak i często prowadzi do obracania się w złym towarzystwie, do narkomani, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, a nawet do kłopotów z prawem.
– Niezdrowy tryb życia obejmuje także niską aktywność fizyczną. Brak aktywności ruchowej nie pomaga wydalić z organizmu nagromadzonych złych emocji. Nie przyczynia się do wyrzucenia z umysłu stresu i tym samym prowadzi do pogorszenia nastroju. A przecież głównym symptomem depresji jest obniżenie nastroju.
– Brak komunikacji z innymi osobami i samotność, również wpływa na rozwój depresji. Człowiek potrzebuje kontaktu i komunikacji z drugim człowiekiem. Chociażby w celu wymienienia informacji, pozyskania rady, czy podyskutowania na różne tematy. Bycie samym ze sobą i ze swoimi myślami jest dobre, lecz do pewnego stopnia. Wtedy można pomedytować, przeanalizować swoje życie i postępowanie, zastanowić się nad troskami, problemami i ich rozwiązaniem. Albo po prostu odpocząć, zrelaksować się w niczym niezakłócone ciszy. By potem wrócić do świata.
– Ważnym czynnikiem decydującym o depresji jest też obciążenie genetyczne. Szacowane jest wśród populacji nawet do 20 procent.
– Bardzo poważne zagrożenie w rozwoju depresji wśród każdej grupy wiekowej stwarza źle zbilansowana dieta, która pozbawiona jest wartościowych składników odżywczych i uboga w warzywa i owoce. W wielu produktach żywnościowych znajduje się serotonina, która zapobiega powstawaniu depresji. Serotonina jest zwana hormonem życia i hormonem szczęścia. Znajduje się między innymi w gorzkiej czekoladzie, rybach, bananach, pomidorach, pełnoziarnistym pieczywie, jajach, maśle, orzechach, nasionach słonecznika i dyni, zielonych warzywach, serach, warzywach strączkowych, brązowym ryżu, kaszach, mięsie drobiowym i wielu innych artykułach spożywczych.
Poza depresją istnieje jeszcze więcej chorób dieto zależnych, jak zawał serca, nadciśnienie tętnicze, zwężenie tętnic, tętniaki, udar mózgu, miażdżyca, cukrzyca, niektóre nowotwory, zapalenie i kamica woreczka żółciowego, choroby trzustki, choroby wątroby, zaparcia, biegunki, wrzody żołądka, kamica nerkowa, próchnica zębów, alergie pokarmowe, osteoporoza, otyłość.
Dieta ma ogromny wpływ na dobrostan zdrowia człowieka. Dlatego warto zmienić swój styl życia na bardziej odpowiedzialny i ruchliwy. A codzienną dietę na wartościową i zdrową.
