Jak złożyć komputer?
Postęp technologiczny sprawia, że co jakiś czas musimy wymieniać swój sprzęt komputerowy, gdyż nie współpracuje on z najnowszym oprogramowaniem. A jeśli jeszcze współpracuje, to zasoby komputera nie pozwalają na płynną i przyjemną pracę. Najczęściej decydujemy się wtedy na zakup nowego, kompletnego zestawu komputerowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samemu złożyć odpowiedni zestaw komputerowy w pełni dostosowany do naszych potrzeb. Nie jest to takie trudne, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka.
Wady i zalety samodzielnego składania zestawu komputerowego
Wiele firm oferuje gotowe zestawy komputerowe, które wystarczy podłączyć do prądu, by zaczęły działać. Zestawy takie są kompletne i posiadają już zainstalowany system operacyjny. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest prostota i szybkość uruchomienia. Mamy też pewność, że podzespoły zostały skompletowane przez osoby znające się na rzeczy, więc całość będzie ze sobą współgrała bez żadnych przeszkód i komplikacji. Niestety rozwiązanie to posiada także wady. Gotowe zestawy komputerowe są mało elastyczne, jeśli chodzi o ich dalszą rozbudowę. Wprawdzie jest to możliwe, ale w praktyce zazwyczaj przez cały okres używania takiego sprzętu nie dokonujemy w nim żadnych modyfikacji. Rozwiązaniem na zwiększenie jego wydajności jest po prostu… zakup nowego zestawu. Takie komputery nie mogą być także dostosowane do indywidualnych wymagań użytkownika. Niejako musimy być zdatni na z góry ustaloną konfigurację sprzętową.
Samodzielne złożenie zestawu pozwala na dużą elastyczność i wybór odpowiednich podzespołów, dostosowanych do charakteru wykonywanej na komputerze pracy. Odpowiedni dobór elementów pozwoli nam również w przyszłości na dowolne modyfikacje sprzętu. Jest to jednak sposób przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. Niezbędna będzie bowiem wiedza co do tego, jakie podzespoły mogą ze sobą współdziałać wewnątrz komputerowej obudowy.
Na co uważać składając własny zestaw komputerowy?
Dobierając odpowiednie podzespoły, sprawdźmy uwagę na rodzaj i ilość gniazd na podstawowym komponencie komputera – płycie głównej. To od tego będzie zależał wybór odpowiedniego procesora, liczby i rodzaju kości pamięci RAM czy też rodzaj dysku twardego. Istotny jest także wybór odpowiednio mocnego zasilacza, który będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość zasilania do wszystkich podzespołów. Im więcej najnowocześniejszych podzespołów zamontujemy w naszym komputerze, tym mocniejszego zasilacza będziemy musieli użyć.