Jaką suszarkę bębnową wybrać dla swojego domu?

Suszarka bębnowa to wygodne i praktyczne rozwiązanie dla każdego domu. Dzięki niej możemy zapomnieć o rozwieszaniu prania, a nasze ubrania już w kilka godzin po praniu są znowu gotowe do użytku. Jest niezastąpionym rozwiązaniem szczególnie w bloku, gdzie niewielkie rozmiary balkonu zmuszają nas do suszenia prania w salonie lub sypialni. Doceniają ją również rodziny z dziećmi, przy których kosz na pranie zawsze jest pełny… Jaką suszarkę bębnową wybrać dla swojego domu aby służyła nam długo oraz skutecznie?

Rodzaje suszarek bębnowych

Chociaż funkcja każdej z nich jest taka sama – suszenie prania – różnią się jego sposobem, czyli sposobem odprowadzania z bębna wilgoci. Najstarszym rozwiązaniem jest suszarka wywiewowa, która stopniowo wypierana jest z rynku przez bardziej ekologiczne rozwiązanie z pompą cieplną.

Suszarka wywiewowa

Suszarka wywiewowa (inaczej ewakuacyjna) pobiera powietrze z otoczenia, następnie ogrzewa je i przepuszcza przez suszone pranie. Wilgoć usuwana jest w postaci pary wodnej, prosto do kanału wentylacyjnego – stąd też wynikają ograniczenia w jej ustawieniu. Przed podłączeniem do przewodu kominowego należy sprawdzić, czy usuwana w ten sposób para wodna nie zakłóci wymiany powietrza w danym pomieszczeniu.

Dzięki braku kondensacji pary wodnej, suszarki wywiewowe są bardziej energooszczędne. Są również mniej głośne. Ostatnim niewątpliwym atutem jest o wiele niższa cena w porównaniu do innych suszarek, zaczynająca się już od 850 złotych za nowe urządzenie.

Suszarka kondensacyjna

Obecnie suszarka kondensacyjna cieszy się największą popularnością. Jest tańsza od suszarki z pompą ciepła, a dzięki usuwaniu wilgoci w postaci wody, można ustawić ją w niemal każdym pomieszczeniu.

W tym rozwiązaniu, suszarka również pobiera z pomieszczenia powietrze, które następnie ogrzewa i przepuszcza przez suszony wsad. Woda usuwana jest z ubrań w postaci pary wodnej, która następnie jest kondensowana i odprowadzona do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli planujemy ustawić suszarkę w miejscu bez dostępu do kanalizacji, wówczas woda zostanie odprowadzona do zbiornika, który zazwyczaj znajduje się w tym samym miejscu co szuflada na detergenty w pralce. Należy bezwględnie dbać o to, by pojemnik był regularnie opróżniany z wody, najlepiej zawsze przed suszeniem. Brak miejsca w pojemniku na wodę może doprowadzić do uszkodzenia suszarki!

Suszarka kondensacyjna z pompą ciepła

Jest to najbardziej rozwinięta technologicznie wersja suszarki do ubrań. W cyklu suszenia ogrzewane i chłodzone powietrze wykorzystuje się wielokrotnie, dzięki czemu oszczędzamy energię elektryczną i nasze pieniądze, ale również stawiamy na bardziej ekologiczne rozwiązanie, w porównaniu do suszarki bez pompy ciepła.

Wykorzystanie pompy ciepła umożliwia suszenie ubrań w niższej temperaturze (około 60 stopni Celsjusza). Jest to szczególnie istotne w przypadku suszenia ubrań z delikatnych materiałów. Niższa temperatura powoduje również, że nasze ubrania wolniej się niszczą.

Jaką suszarkę wybrać?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, w jakim miejscu chcemy postawić suszarkę. W przypadku braku dostępu do kanału wentylacyjnego – konieczny będzie zakup suszarki kondensacyjnej.

Należy również dopasować ilość wsadu suszarki do wsadu pralki. Najlepiej aby wsady były sobie równe, tak aby można było wysuszyć całe pranie za jednym razem.

Ostatnim choć niemniej ważnym punktem, jest przegląd dostępnych programów oraz opcji. Jeśli posiadamy dużą ilość jedwabnych ubrań – koniecznie sprawdźmy czy przyszła suszarka posiada delikatny program. Rodzaje suszarek bębnowych do ubrań − znajdź najlepsze rozwiązanie! Dla osób suszących koszule – świetnie sprawdzi się system przeciwzagnieceniom. Wsród opcji można znaleść również suszenie butów czy dezynfekcję pościeli.

Akcesoria do suszarek

Aby najlepiej dopasować suszenie do naszych potrzeb, warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria. Wśród znajdziemy m.in kule do suszenia. Mogą być wykonane z gumy lub naturalnych materiałów takich jak owcza wełna. Dodane do suszenia zagwarantują nam miękkie pranie, nawet bez dodawania płynu zmiękczającego. Ponadto, powodują mniejsze zmechacenie materiału oraz skrócenie czasu suszenia.

Wielbicielom mocnego zapachu ubrań polecamy pachnące chusteczki do suszarki. Wystarczy umieścić między suszonym praniem jedną z nich, by uzyskać długotrwały i mocny zapach.

Suszarka do ubrań to inwestycja, która umożliwi nam znaczną oszczędność czasu. Ubrania będą gotowe do ponownego użycia już w pare godzin po praniu. Dzięki odpowiednim programom, są one zupełnie bezpieczne dla naszych ubrań, a nawet umożliwiają ich bardziej równomierne i delikatniejsze suszenie.

Leave a Reply