Legalizacja butli gazowej – o czym mowa w praktyce?

Rosnące ceny benzyny zmuszają wielu kierowców do korzystania z tańszego paliwa w postaci gazu płynnego LPG. Aby auto było dopuszczone do ruchu musi uzyskać homologację. Jest ona ważna przez 10 lat od momentu legalizacji butli gazowej. Jak to działa w praktyce? Wyjaśniamy.

Na czym polega legalizacja butli?

Legalizacja butli w Pomorskim lub w każdym innym województwie polega na dopuszczeniu jej do użytku w danym pojeździe. Jest to konieczne, aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach. Najczęściej z legalizacji butli korzysta się w momencie sprowadzenia nowego auta zasilanego gazem zza granicy lub w wyjątkowych sytuacjach, na przykład po wypadku samochodowym.

Warto także wiedzieć, że nawet niewielka stłuczka może wpłynąć na bezpieczeństwo całej instalacji. Właściciel samochodu powinien w takich przypadkach przeprowadzić dodatkowe badania techniczne, które wykluczą jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne i pozwolą upewnić się, że nie doszło do rozszczelnienia przewodów. Po zakończeniu całego procesu instalacja gazowa otrzymuje homologację bezpieczeństwa.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup nowej butli to należy upewnić się, że posiada ona nieuszkodzoną tabliczkę informacyjną na której musi być wyraźnie widoczna data produkcji oraz informacja o producencie.

Legalizacja butli – co grozi za jej brak?

Podczas corocznego sprawdzania technicznego samochodu z zamontowaną instalacją LPG specjalista sprawdza znak i numer homologacji zbiornika gazu. Dokona także sprawdzenia wszelkich dokumentów z tym związanych. Jeśli termin legalizacji upłynął lub z jakiegoś innego powodu jest nieważny to samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Jeśli kierowca zapomni o homologacji i zostanie zatrzymany przez policję to zostanie ukarany mandatem. W przypadku jeśli doszło do zagubienia istotnych dokumentów potwierdzających legalizację butli to trzeba liczyć się z bardzo wysoką karą pieniężną. Duplikat zagubionego dokumentu można natomiast wykonać w zakładzie, który przeprowadzał legalizację instalacji gazowej.

Leave a Reply