Opadające powieki to duży kłopot
Wszyscy chcemy być zdrowi i wyglądać atrakcyjnie do końca życia. Lecz niestety najczęściej to się nam nie udaje. Wiele dolegliwości i defektów odbiera atrakcyjność naszemu ciału. Jedne z nich można wyleczyć, a inne nie są do wyleczenia i należy nauczyć się z nimi żyć. Jedną z takich dolegliwości, którą można leczyć są opadające powieki. Według statystyk najczęściej jest to defekt wrodzony. Obejmuje od 62 do 90 procent przypadków.
Dlaczego powieki opadają i szpara oczna robi się coraz mniejsza?
Powieki u człowieka są umięśnioną fałdą skóry, która okrywa i chroni gałki oczne przed urazami, oraz reguluje dopływ światła do oka. Ponadto rozprowadza na powierzchni gałki ocznej ciecz łzową. Do powieki górnej przyczepia się ścięgno dźwigacza powieki górnej. Jest ono odpowiedzialne za jej ruchy. Gdy mięsień dźwigacza słabnie, to dochodzi do opadania powieki górnej. Strukturą utrzymującą prawidłowy szkielet powieki jest tarczka. Jest to płytka o grubości mniej więcej 1 milimetra. Zbudowana jest z tkanki łącznej włóknistej. W tarczce znajdują się gruczoły potowe i łojowe. Opadanie jednej lub obydwu powiek nie jest wcale rzadkim przypadkiem. Lecz opadanie zawsze dotyczy powieki górnej.
Przyczyny opadania powiek i ich leczenie
Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Może to być nieprawidłowe unerwienie, zaburzenie rozwoju mięśnia dźwigacza powieki, obciążenie powieki guzem, spuchnięcie powiek. Czasem powodem jest noszenie twardych soczewek, albo mocne i częste pocieranie oka. Poza tym opadanie powieki może mieć charakter wrodzony. W większości takich wrodzonych przypadków powodem jest nieprawidłowy rozwój mięśnia dźwigacza powieki. Natomiast z pośród przyczyn nabytych opadanie powieki następuje najczęściej z powodu zaniku rozcięgna lub zerwania jego przyczepu.
Opadanie powiek jest defektem estetycznym. Wiele osób dokucza sobie i jest załamanych z tego powodu. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które stosują makijaż, a opadająca powieka lub obie powieki uniemożliwiają widoczność makijażu. Ponadto poprzez opadająca powieki zmniejsza się pole widzenia, co może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności.
Dlatego wiele osób szuka informacji na temat, jak walczyć z opadającymi powiekami?
Jedną z naturalnych metod jest ćwiczenie mięśnia dźwigacza. Ćwiczenie tego mięśnia polega na wielokrotnym i systematycznym szerokim otwieraniu oczu i powrocie do normy. Pozostaje jeszcze zabieg chirurgiczny, który jest najczęstszym sposobem leczenia opadnięcia powieki górnej.