Sprzedaż mieszkania a wynajem- co się bardziej opłaca?

Posiadając pewien kapitał, dobrą inwestycją może się okazać kupno lub wynajem mieszkania. Zastanówmy się jednak co będzie dla nas jako inwestorów bardziej korzystne. Mieszkania na wynajem to stałe i regularne dochody, natomiast sprzedaż mieszkania to jednorazowy zastrzyk gotówki do naszego budżetu. Zadajemy więc, pytanie co bardziej się opłaca?

Wynajem mieszkania

Wynajem mieszkania ma wiele plusów, jednym z nich jest regularne pozyskiwanie gotówki od najemców, przy zachowaniu nieruchomości. Ponad to nie musimy borykać się ze sprzedażą mieszkania, która trwa często kilka a nawet kilkanaście miesięcy w zależności od sytuacji na rynku nieruchomości. Znalezienie najemcy jest znacznie prostsze a zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dużo osób przyjeżdża w sprawach służbowych lub tam gdzie jest duży napływ studentów, poszukujących lokum. Ta istotna zależność wyjaśnia, dlaczego szukając ogłoszeń- wynajem mieszkania Warszawa jest dużo więcej wyników wyszukiwania niż w jakimś malutkim miasteczku.

Wynajmując mieszkanie musimy się liczyć również z tym, że nie znamy początkowo ludzi którzy będą najemcami. Z tego względu wynajem mieszkania jest obarczony większym ryzykiem niż sprzedaż, ponieważ możemy trafić na nieuczciwych lokatorów, których nie będzie łatwo się pozbyć. W takiej sytuacji warto zainwestować swój czas w to aby poprawnie skonstruować umowę najmu, która zapewni nam bezpieczeństwo w razie problemów.

Należy mieć świadomość również tego, że mieszkanie na wynajem jest stale eksploatowane, co wiąże się z przeprowadzaniem regularnych remontów, jeżeli chcemy zachować lokal w dobrym stanie, tak aby wynajem mieszkania był nadal możliwy w tej samej cenie co na początku.

Sprzedaż mieszkania

Decydując się na sprzedaż mieszkania trzeba spełniać zbliżone warunki jak przy najmie. Jednakże w tym wypadku jeżeli na przykład mieszkanie jest z drugiej ręki, bo zostało przez nas odziedziczone, trzeba liczyć się z remontem. Kiedy nie mamy czasu albo pieniędzy, dobrą opcją będzie skorzystanie ze skupu nieruchomości i mieszkań, który często oferują różne firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami.

Równie dobrze możemy wystawić ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania do remontu lub mieszkania w trakcie remontu. Tu trzeba się liczyć ze znacznym spadkiem ceny takiej nieruchomości, ponieważ potencjalny klient ma świadomość tego, że oprócz kwoty jaką musi przeznaczyć na zakup mieszkania to remont pochłonie znaczną część jego budżetu. Dlatego bardzo ważna jest w tym wypadku wycena takiego mieszkania, do której polecane jest zaangażowanie profesjonalisty.

Plusem sprzedaży mieszkania o którym nie należy zapominać jest to, że pieniądze które zyskamy możemy zainwestować w różnego typu obligacje, co zapewni nam dodatkowy dochód. Oczywiście każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, ale dzieje się tak przy każdej transakcji. Przykładowo wynajem mieszkania to też ryzyko, że nasza nieruchomość zostanie zniszczona i straci na wartości.

Podsumowanie

Zarówno przeznaczenie mieszkania na wynajem jak i na sprzedaż jest opłacalną działalnością. To która opcja zostanie wybierana, zależy tylko i wyłącznie od właściciela mieszkania. Czas pandemii pokazał, że można sporo stracić na wynajmie mieszkania, jednak obecnie rosnąca inflacja nie sprzyja sprzedaży mieszkań. Dlatego warto przeanalizować przedstawione wszystkie plusy i minusy zarówno sprzedaży jak i wynajmu. To która opcja jest bardziej opłacalna zależy przede wszystkim od naszej sytuacji życiowej i finansowej.

Sprawdź nasz skup nieruchomości – https://bnonline.pl/skup-nieruchomosci/

Leave a Reply