Szybkie prototypowanie dzięki skanerom i drukarkom 3D

Prototypy są dzisiaj znacznie łatwiejsze w wykonaniu dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii skanowania i drukowania 3D. Na czym polega szybkie prototypowanie i jakie ma zastosowanie?

Czym jest szybkie prototypowanie?

Pod pojęciem szybkiego prototypowania, czyli po angielsku rapid prototyping znajdują się techniki, które mają na celu szybkie przygotowanie skalowalnych modeli obiektów za pomocą danych 3D w formie projektów, na przykład CAD.

Prototypy pełnią bardzo ważną funkcję we współczesnej produkcji, ponieważ pozwalają one na sprawdzenie, czy zaprojektowany obiekt rzeczywiście spełnia stawiane przed nim wymagania. Prototyp pozwala wtedy na wykonanie obiektu rzeczywistego, kontrolę jego wyglądu i funkcjonalności w rzeczywistości i podjęcie decyzji o zmianach w jego budowie lub wprowadzeniu go do seryjnej produkcji.

Szybkie wykonywanie prototypów – zastosowanie

Obecnie szybkie prototypowanie stosowane jest w wielu branżach, między innymi w branży automotive, mechanicznej, architekturze, budownictwie, wzornictwie przemysłowym, aby wspomnieć jedynie o kilku z nich.

Dzięki temu, że prototyp można wykonać bardzo łatwo, szybko i niskim kosztem firma może przetestować wtedy różne jego warianty, aby dzięki temu zredukować koszty pomyłek na etapie projektowym i dostarczyć do klientów najwyższej jakości produkt.

Szybkie prototypowanie a skanowanie i druk 3D

W celu szybkiego prototypowania stosowane są obecnie techniki 3D – skanowanie i drukowanie. Za ich pomocą można wykonać gotowe do użytku przedmioty.

Skanowanie 3D stosowane jest w celu zebrania informacji o istniejących już obiektach. Przeprowadzane jest wtedy, gdy prototyp ma bazować na istniejącym już obiekcie, który nie ma dokumentacji projektowej.

Drukowanie 3D umożliwia szybkie wykonanie prototypów. Odbywa się ono za pomocą drukarek 3D, które pozwalają na wykonanie jednostkowych obiektów z tak zwanych filamentów, które układane są warstwowo, zgodnie z dokumentacją projektową. Jako że druk 3D jest obecnie niedrogi i łatwo dostępny, szybkie prototypowanie tą metodą stało się tak popularne i chętnie używane w różnych branżach.

Jak wykonać szybkie prototypowanie?

Aby wykonać szybkie prototypowanie, można albo zdecydować się na zakup potrzebnego wyposażenia, czyli drukarki 3D, albo też zamówić usługę w firmie zajmującej się świadczeniem usług w tym zakresie.

Firmy prowadzące drukowanie 3D zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w ramach wykonania druku zgodnie z dostarczoną dokumentacją projektową. Wybrane z nich oferują także usługi w ramach skanowania 3D oraz projektowania 3D.

Leave a Reply