Stomatolog dziecięcy – kiedy należy udać się z dzieckiem na wizytę?

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej powinno dotyczyć nie tylko osób dorosłych, ale i tych młodszych również. Im wcześniej wyrobimy w dziecku nawyk szczotkowania zębów, tym lepiej. Mimo wszystko codzienne sięganie po pastę i szczoteczkę nie wystarcza, bowiem co jakiś czas kontrole u stomatologa są potrzebne każdemu. Kiedy zatem należy udać się do dentysty z dzieckiem na wizytę? Podpowiadamy.

Kiedy pierwszy raz odwiedzić dentystę z dzieckiem?

W pewnym wieku przychodzi czas na pierwszą wizytę u stomatologa. Większość ekspertów jest zdania, że powinno mieć to miejsce nie później niż po ukończeniu pełnego roku życia. Pierwsze wizyty nie zawsze muszą być powiązane z wykonywaniem konkretnego zabiegu, jednak dzięki nim często wykształcane są pozytywne skojarzenia z wizytami w gabinecie. Takie kształtowanie postawy powinno być praktykowane od najmłodszych lat.

Stomatolog dziecięcy w Tychach na pierwszej takiej wizycie zazwyczaj sprawdza stan uzębienia i ewentualnie zaleca rodzicom odpowiednią profilaktykę. Ważne jest, aby lekarz zerknął również na zęby mleczne, które w tym wieku zaczynają się pojawiać. Jeśli na tym etapie dziecko będzie miało już problemy to może to rzutować na stan tych stałych w przyszłości. Stomatolog pomoże również rodzicom w doborze odpowiedniej techniki szczotkowania oraz narzędzi do higieny całej jamy ustnej.

Jak często powinniśmy odwiedzać gabinet stomatologiczny z dzieckiem?

Z pewnością nie możemy poprzestać na jednej wizycie. Stomatolog musi bowiem poznać pacjenta i obserwować jego rozwój. Przy rozwijającym się uzębieniu mlecznym oraz mieszanym takiego typu wizyty kontrolne nie powinny mieć miejsca rzadziej niż co cztery miesiące. W miarę upływającego czasu, przy dobrej higienie i nawykach żywieniowych odstępy to można nieco wydłużać.

Profilaktyka, a także leczenie objawowe powinno zabezpieczyć nasze dziecko przed nieprzyjemnym borowaniem czy inną ingerencję w jego uzębienie. Jeśli jednak potrzebne będzie leczenie endodontyczne w Tychach to lepiej wybrać się tam zawczasu, zanim ból będzie się mocno nasilał.

Leave a Reply