Wyburzenia — jak je robić zgodnie ze sztuką?
Wyburzenie budynku mogłoby się wydawać mało skomplikowaną czynnością. W praktyce jednak podlega ono takim samym przepisom prawa jak budowa. Niezbędne jest dopełnienie wielu formalności i uzyskanie koniecznych pozwoleń, a także wybór sposobu przeprowadzenia prac, który uwzględni między innymi bezpieczeństwo okolicznych terenów, a także cenę takiej usługi. Jak przeprowadzić wyburzenia zgodnie ze sztuką? Podpowiadamy.
Wyburzenia — jak wygląda rozbiórka budynku?
Do wyburzenia budynku należy się już wcześniej odpowiednio przygotować. Przed rozpoczęciem wszelkich prac trzeba odłączyć w nieruchomości media, czyli gaz, prąd i wodę. Aby przystąpić do rozbiórki w większości przypadków konieczne jest uzyskanie pozwolenia na przeprowadzenie takich prac.
Nie dotyczy ono jednak budowli, których wzniesienie nie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę, a także parterowych wolnostojących budynków o powierzchni do 35 m2 oraz niższych niż 8 m, kiedy ich usytuowanie od granicy działki stanowi połowę ich wysokości. Pozwolenie zawsze konieczne jest jednak wtedy, kiedy nieruchomość znajduje się na liście konserwatora zabytków i jest objęta jego ochroną.
Roboty wyburzeniowe metodą saperską czy ręczną?
Inwestorzy zazwyczaj decydują się na wyburzenia kominów metodą saperską, która jest znacznie tańsza i szybsza niż rozbiórka ręczna lub z wykorzystaniem maszyn. Polega ona na rozmieszczeniu materiałów wybuchowych w newralgicznych miejscach budynku w specjalnie w tym celu wcześniej przygotowanych otworach strzałowych. Dzięki temu w bardzo szybki sposób można skutecznie zniszczyć konstrukcję, która znajduje się nawet na trudnym terenie. Prace takie są poprzedzone zawsze szczegółową analizą stanu technicznego obiektu, jego otoczenia, a także wytyczeniem strefy zagrożenia.
Podsumowując, decydując się na wyburzenie jakiegokolwiek budynku, warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy dobiorą odpowiednią dla danego terenu metodę rozbiórki, dzięki czemu czynności te będą przeprowadzone w bezpieczny sposób dla otoczenia.